Opublikowany przez: LwiaMatka 2019-04-27 09:20:54
Autor zdjęcia/źródło: Gabriel Kiener
Kiedy na świat przychodzi dziecko, rodzice kompletują wyprawkę, w której powinien się znaleźć termometr. Jaki wybrać dla dziecka? Rozumiemy, że młodym rodzicom może to sprawić kłopot, dlatego przygotowaliśmy dla Was mini poradnik.
Pierwsza choroba dziecka to sprawdzian dla rodziców. Nie zdziwcie się, jeśli wpadniecie w panikę. Znane są także przypadki, kiedy młodzi rodzice z katarem niemowlaka pędzą na ostry dyżur. Cóż, błędy młodości. Ale nie warto od razu tak panikować. Dlatego już kompletując wyprawkę dla dziecka, dobrze mieć sprawdzony termometr. W chwili stresu (a zapewniamy, że pierwsza gorączka u dziecka to niemal zawsze stresująca chwila dla rodzica), docenicie termometr, który będzie prosty w obsłudze.
Jak mierzyć temperaturę u dziecka?
Pomiaru temperatury możemy dokonać pod pachą, w pachwinie, ustach lub w odbycie. Termometry bezdotykowe pozwalają mierzyć temperaturę w okolicy czoła i głowy dziecka, a te z odpowiednią końcówką – na przykład w uchu. Pomiar pod pachą i w pachwinie zdecydowanie zalecany jest dla dzieci nieco starszych. Jeśli mierzymy temperaturę w ustach lub pupie, pamiętajmy o tym, że wewnątrz ciała jest ona wyższa o 0,5 stopnia. I tyle należy odjąć od pomiaru.
Kiedy możemy mówić o gorączce u dziecka? Gdy temperatura ciała przekracza 38 stopni.
Dla noworodka i niemowlaka proponujemy wybrać termometr szybki – czyli najlepiej elektroniczny lub na podczerwień. U takiego maluszka najlepiej sprawdzi się termometr bezdotykowy, czyli taki, który na przykład przykładamy na odległość 2-3 centymetrów do główki dziecka i w ciągu kilku sekund możemy odczytać pomiar temperatury. Podobnie będzie działał taki z końcówką do mierzenia temperatury w uchu.
Jeśli maluszkowi chcemy mierzyć temperaturę w pupie, koniecznie wybierzmy termometr z giętką, gumową końcówką (elektroniczny). Będzie bezpieczny dla dziecka, które nie zechce czekać w bezruchu na koniec pomiaru.
Termometry klasyczne, szklane, sprawdzą się do pomiaru temperatury u dzieci starszych. Ale nawet wtedy nie wolno zostawiać dziecka z termometrem bez nadzoru. Maluch może go stłuc, zgnieść – i komplikacja gotowa. Jeśli mamy wątpliwość co do wartości pomiaru temperatury, dobrze mieć pod ręką także inny termometr, aby te dane potwierdzić. Termometr dla naszego dziecka powinien być dokładny, ale także szybki – na przykład podający pomiar w kilka sekund. Zapewniamy, że maluch z wysoką temperaturą nie będzie chciał cierpliwie i spokojnie czekać, aż świeżo upieczeni rodzice obsłużą nowo zakupiony termometr.
Czytaj też:
>> Co potrafi niemowlak w 8. miesiącu?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.